+48 607 596 990

Dlaczego Twój MacBook jest gorętszy niż Scarlett Johanson?

4 lipca 2019 Naprawa komputera

Twój MacBook zaczął się mocno grzać? Nie wiesz co zrobić, ponieważ wcześniej wszystko było w porządku? Może przyszedł już czas na przeczyszczenie wentylatorów i na wymianę pasty termoprzewodzącej. Regularne dbanie o czystość komputera (zarówno jego obudowy jak i wnętrza), pozwoli wydłużyć żywotność twojego MacBook’a.

MacBook może przegrzewać się w czasie normalnego użytku. Zazwyczaj powodem tego zjawiska jest zakurzony wentylator lub zużyta pasta termoprzewodząca. Działanie szkodliwego oprogramowania (np.: MacClaner, MacKeeper itp.) lub niepożądanych aplikacji działających w tle może powodować wykorzystanie procesora na poziomie 100%, co w efekcie doprowadzi do nadmiernego przegrzewania się sprzętu. W pewnym momencie MacBook zaczyna chodzić głośniej a jego wydajność spada.

MacBook posiada czujniki reagujące na zmiany temperatury. Jeżeli temperatura komputera zacznie przewyższać limit dopuszczalnej temperatury, MacBook automatycznie włączy wentylatory, które odprowadzą nadmiar ciepłego powietrza z wnętrza komputera i schłodzą jego podzespoły.

Jest kilka pomocnych wskazówek, które mogą zapewnić prawidłowe działanie MacBook’a w dopuszczalnych temperaturach.

Jak obniżyć temperaturę MacBook’a?

  1. Sprawdź czy twój MacBook posiada aktualne oprogramowanie. Nieaktualne oprogramowanie może powodować nadmierne obciążenie procesora, co skutkuje zmniejszoną wydajnością i wzrostem temperatury.
  2. Zwróć uwagę na jakiej powierzchni używasz MacBook’a. Może korzystasz z niego w łóżku, albo trzymasz go na kolanach podczas pracy, zasłaniając tym samym otwory wentylacyjne. Staraj się korzystać z komputera na płaskiej (twardej) powierzchni.
  3. Upewnij się, że wiatraki działają poprawnie. MacBook ma funkcję automatycznego włączenia wiatraków, wtedy gdy czujniki temperatury odnotują przekroczenie limitu dopuszczalnej temperatury.
  4. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj klawiatury oraz otworów wentylacyjnych. Otwory wentylacyjne służą do odprowadzenia gorącego powietrza z komputera. Natomiast jeżeli zasłonimy otwór, wiatraki nie będą w stanie odprowadzić gorącego powietrza co spowoduje wzrost temperatury komputera.
  5. Nie używaj tanich zamienników. Zasilanie powinno odbywać się tylko i wyłącznie za pomocą oryginalnej ładowarki Apple.
  6. Staraj się korzystać z MacBook’a podczas umiarkowanych temperatur otoczenia. W obszarze pomiędzy 10 – 35 C.

Serwis MacBook

W przypadku gdy powyższe porady nie pomogły i Twój MacBook nadal jest gorący jak „patelnia”, zalecamy skontaktować się z serwisem i oddać swój komputer na diagnozę. W serwisie pracownicy powinni sprawdzić i zdiagnozować, z jakiego powodu MacBook zaczął się przegrzewać. Warto zainwestować w wymianę pasty termoprzewodzącej albo oczyszczenie z kurzu, żeby twój MacBook posłużył Ci jak najdłużej. Nie trzeba się martwić, zazwyczaj naprawa nie będzie wiązała z ogromnymi kosztami. Poniżej zamieszczamy cennik napraw MacBook w serwisie iCare.

  • wymiana pasty termoprzewodzącej oraz czyszczenie MacBook’a – 250 PLN
  • czyszczenie komputera – 150 PLN
  • wymiana wentylatora – od 250 – 450 PLN
  • instalacja systemu – 150 PLN